Příroda

Nejvyšší polská pohoří

1. Tatry

Nejvyšší polským pohořím jsou na jihu Polska ležící Tatry. Polské Tatry, jsou součástí Centrálních Západních Karpat a jejich nejvyšším vrcholem jsou Rysy, které mají na polském území nejvyšší výšku 2 499 metrů nad mořem. Přes Rysy probíhá hranice Polska a a Slovenska.

2. Beskid Żywiecki

Druhým nejvyšším polským pohořím je Beskid Żywiecki, jenž je částí Vnitřních Západních Karpat. I tímto pohořím prochází polsko slovenská hranice. Nejvyšším vrcholem Beskidu Żywieckiego a také celých Beskyd je Babia Góra (Babí hora), respektive jeden z vrcholů Babí hory a tím je Diablak. Tento vrchol dosahuje výšky 1725 metrů nad mořem.

3. Karkonosze

Karkonosze, ano „staré známé“ Krkonoše, jsou třetím nejvyšším pohořím Polska. Nejvyšší horou je Sněžka (Śnieżka), přes níž prochází hranice mezi Polskem a Českem. Sněžka má podle posledních měření vrchol v nadmořské výše něco málo přes 1603 metrů a tento vrchol se nachází na území Polska. Sněžka je mimo to nejvyšší horou jak Česka tak také Slezska a Sudet.

4. Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika, v češtině známý pod jménem Králický Sněžník, je nejvyšší pohoří polské části východních Sudet. Také tímto pohořím, jako v případě Krkonoš, prochází hranice mezi Polskem a Českem. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Śnieżnik (také Śnieżnik Kłodzki, česky známý jako Králický Sněžník), který má vrchol v nadmořské výšce 1426 metrů.

5. Bieszczady

Bieszczady jsou pohoří patřící do Východních Beskyd a do Vnějších Východních Karpat. Toto pohoří se dělí na Bieszczady Wschodnie a Bieszczady Zachodnie. V Polsku leží část západních Bieszczad a nejvyšším vrcholem této polské části bieszczad je Tarnica, jený má vrchol ve výšce 1š46 metrů nad mořem.