MěstaPamátky a turistické zajímavosti

10 největších turistických atrakcí v Gdyni

1. Jižní molo

Jižní molo má formu umělého poloostrova vybíhajícího do moře, který má zároveň charakter parku a ulice. Jsou zde ukotveny muzejní lodě torpédoborec ORP Blyskawica a za ním školní plachetnice Dar Pomorza. Je zde také přístaviště lodí, Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej, Aleja Statków Pasażerskich a Gdyňské akvárium.

2. Dar Pomorza

Školní plachetnici Dar Pomorza najdeme ukotvenou na jižním mole poblíž centra města. Loď, která je přeměněna v muzeum je ukotvena hned za dalším lodním muzeem a tím je torpédobore ORP Blyskawica.

3. Torpédoborec ORP Błyskawica

Torpedoborec ORP Błyskawica je muzejní loď, která je je přikotvená na začátku Jižního mola před plachetnicí Dar Pomorza. Tato loď je součástí Muzea vojenského námořnictva. Torpédoborec ORP Błyskawica byl vyrobený v druhé polovině třicátých let dvacátého století a zůčastnil se bojů za 2. světové války, zejména jako ochrana lodních konvojů.

4. Gdyňské akvárium

Gdyňské akvárium (Akwarium Gdyńskie) najdeme taktéž na jižním molu v centru města. Toto akvarium, které má status ZOO, představuje v desítkách akvárií mořskou faunu i floru a to nejen v Baltském moři, ale i v jiných mořích a oceánech.

5. Bulwar Nadmorski

Bulwar Nadmorski je gdyňská pobřežní promenáda s délkou přes jeden a půl kilometru, začínající u náměstí „Skwer Tadeusza Kosciuszki“, kousek od začátku jižního mola a pokračující až k pláži v gdyňské místní části Redlowo.

6. Molo v Orlowie

Orlowské molo (Molo v Orlowie) je sto osmdesát metrů dlouhé dřevěné molo, které najdeme v gdyňské čtvrti Orlowo.

7. Dworzec Morski s Muzeem emigrace

Dworzec Morski je historická modernistická budova z roku 1933z třicátých let dvacátého století, která od svého vzniku až do začátku druhé světové války sloužila pro obsluhu cestovního ruchu na zámořských lodních linkách.
Nyní se v této budově nachází netradiční Muzeum emigrace (Muzeum Emigracji).

8. Plavby lodí

Oblíbenou turistickou atrakcí v Gdyni jsou plavby lodí. Lodní plavby z Gdyně provozuje společnost Żegluga Gdańska, která má své přístaviště u Jižního mola za plachetnicí Dar Pomorza. Lodě plují v období od 1. května do 30. září a to na Helskou kosu do městeček J a také na druhou stranu, do sousedních Sopot. Další možností plavb lodí je plavba po gdyňském přístavu a okolí. Další oblíbenou plavbou je plavba pirátskou galeonou, která v sezóně kotví u Jižního mola.

9. Pozorování výletních lodí

Další oblíbenou činností je pozorování obřích výletních lodí. Přístav v Gdyni je jedinou zastávkou velkých výletních lodí na polském pobřeží Baltského moře a kotví zde i lodě delší než tři sta metrů. Tyto lodě můžete sledovat z Francouzského nábřeží (Nabrzeże Francuskie).

10. Torpédovna Babie Doly

Torpédovna ve čtvrti Babí Doly je velmi netypická stavba, respektive její torzo. Torpédovna byla postavena německou armádou během druhé světové války a sloužila jako montážní hala pro montáž torpéd a také ke zkušebním střelbám. Tuto stavbu najdeme v moří, asi 300 metrů od břehu.