MěstaPamátky a turistické zajímavosti

Co vidět v Opolí aneb památky a zajímavosti ve městě Opole

Město Opole, pro které se v češtině používá jméno Opolí, leží na řece Odře v jihozápadním Polsku asi osmdesát metrů severozápadně od Wroclawi a jen asi padesát pět kilometrů od hranice s Českem. Opole je hlavním městem Opolského vojvodství a také historickou metropolí Horního Slezska. Opole může být zajímavým turistickým cílem nabízí vám tyto památky, zajímavosti a turistické atrakce:

1. ZOO Opole (Ogród zoologiczny)

Zoologickou zahradu najdeme na ostrově Bolko. Hlavní atrakcí jsou gorily nížinné a lachtani kalifornští. Dále uvidíte žirafy, gepardy, jaguára, mravenečníky, tapíra, lesní antilopu Bongo, sněžné levharty, mnoho druhů opic.

2. Katedrála Povýšení svatého Kříže (Kościół katedralny Świętego Krzyża)

Katedrála na náměstí Plac Katedralny. Gotický kosteel pocházející z patnáctého století, mnohokrát přebudovaný. Má dvě věže z konce devatenáctého století, které svou výškou 73 metrů dělají z katedrály nejvyšší stavbu v Opolí. V katedrále se nachází známý obraz Matky Boží Opolské a jsou zde také hroby slezských Piastovců.

3. Kostel svaté Trojice (Kościół Świętej Trójcy)

Kostel mezi ulicemi Zamkowa a Minoritów v těsné blízkosti Rynku. Kostel pochází ze začátku čtrnáctého století a v osmnáctém století byl barokně přestavěn.

4. Rynek Starego Miasta

Hlavní opolské náměstí, které si zachovalo svůj středověký tvar, typický pro tehdejší města tohoto regionu. na náměstí najdeme opolskou radnici, historické domy a také Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, „chodník slávy“ s hvězdami věnovanými významným osobnostem současné polské hudby.

5. Piastovská věž (Wieża Piastowska)

Volně stojící věž na ostrově Pasieka naproti Starému Městu. Jde o pozůstatek Piastovského hradu.

6. Radnice (Ratusz)

Neorenesanční budova na opolském rynku. Radnice byla postavená podle florentského paláce Vecchio.

7. Skanzen (Muzeum Wsi Opolskiej)

Skanzen představující stavby lidové architektury z regionu Opolska. Skanzen najdeme v opolské městské části Bierkowice.

8. Muzeum Opolska (Muzeum Śląska Opolskiego)

Regionální muzeum Opolského Slezska s několika pobočkami. Hlavní budova muzea je na náměstí Maly Rynek.

9. Opolska Wenecja (Opolské Benátky)

Okolí kolem Młynówky, což je staré koryto řeky odry v centru opole, které odděluje pravobřežní část města od ostrova Pasieka (Wyspa Pasieka)