Města

Největší města Dolnoslezského vojvodství

Největší města Dolnoslezského vojvodství (Województwo dolnośląskie) podle počtu obyvatel (k červnu 2017).

1. Wroclaw (Vratislav)

Hlavní město Dolnoslezského vojvodství a historické hlavní město Slezska a Dolního Slezska. Wroclaw, česky Vratislav a dříve německy Breslau je s počtem obyvatel 638,364 je Wroclaw nejlidnatějším dolnoslezským městem a čtvrtým největším městem Polska. Město leží při soutoku Odry a Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy asi šedesát kilometrů od hranic s Českem. Jedno z nejnavštěvovanějších polských měst s mnoha historickými památkami.

2. Walbrzych (Valbřich)

Walbrzych je s počtem obyvatel 114,065 druhé největší město Dolnoslezského vojvodství. Walbrzych, dříve německy Waldenburg je město na řece Pełcznica ve Valbřišských horách (Góry Wałbrzyskie) ve Středních Sudeteh v blízkosti hranic s Českem. Průmyslové centrum oblasti. V blízkosti města stojí známý zámek Książ.

3. Legnica (Lehnice)

Jedno ze tří měst Dolnoslezského vojvodství, které má více než sto tisíc obyvatel. V roce 2017 měla Lehnice 100,455 obyvatel. Město Lehnice, německy Leignitz leží na řece Kaczawą a řece Czarną Wodą. Lehnice leží asi šedesát kilometrů západně od Wroclawi.

4. Jelenia Góra (Jelení Hora)

Jelenia Góra je čtvrté největší město Dolnoslezského vojvodsví, město má 80,325 obyvatel. Město, jehož český název je Jelení Hora a v němčině Hirschberg. Jelení hora leží na řece Bóbr v Jelenohorské kotlině (Kotlinie Jeleniogórska) mezi Krkonošemi, Jizerskými horami, Janovickým rudohořím a Kačavskými horami.

5. Lubin

Lubin má 72,951 obyvatel, je tak pátým největším městem Dolnoslezského vojvodství. Město leží v Lubinské vysočině (Wysoczyzna Lubińska), na řece Zimnicą, asi dvacet kilometrů severně od Lehnice a asi šedesát pět kilometrů severozápadně od Wroclawi.

6. Glogów (Hlohov)

Glogów je s 68,114 obyvateli šesté největší město Dolnoslezského vojvodství. Glogów, česky Hlohov a německy Glogau. Město leží na řece Odře, devadesát kilometrů východně od hranic s Německem a asi devadesát kilometrů severozápadně od Wroclawi.

7. Świdnica (Svídnice)

Sedmé největší město Dolnoslezského vojvodství s 57,761 obyvateli. Svídnice je historické město, dříve centrum Svídnického knížectví. Dnes je Svídnice průmyslovým centrem Město leží na řece Bystrzycą, sedmnáct kilometrů severovýchodně od Walbrzychu, čtyřicet šest kilometrů jihozápadně od Wroclawi a asi dvacet pět kilometrů od hranic s Českem.

8. Bolesławiec

Bolesławiec je město s 39,110 obyvateli. Pro město se dříve používal v češtině název Slezská Boleslav, nyní také Boleslav nebo Boleslavec, v němčině se město jmenuje Bunzlau. Bolesławiec leží necelých čtyřicet kilometrů západně od hranic s Německem a necelých čtyřicet kilometrů severovýchodně od hranic s Českem.

9. Oleśnica (Olešnice)

Oleśnica, česky Olešnice, německy Oels, má 37,347 obyvatel. Město leží ve Slezské nížině (Nizina Śląska), dvacet šest kilometrů severovýchodně od Wroclawi. Olešnice bývala centrem Olešnického knížectví.

10. Dzierżoniów

Dzierżoniów, dříve Rychbach, německy Reichenbach im Eulengebirge, má 33,707 obyvatel a s tímto počtem uzavírá první desítku největších měst Dolnoslezského knížetví co do počtu obyvatel. Město leží na řece Piławą v podhůří Sovích hor.

11. Oława (Olava)

Město Oława má 32,812 obyvatel. Město leží na řekách Oławą, a Odrą, dvacet šest kilometrů jihovýchodně od Wroclawi, poblíž hranice Dolnoslezského vojvodství a Opolského vojvodství.

12. Zgorzelec (Zhořelec)

Zgorzelec, česky Zhořelec má 30,920 obyvatel. Jde o příhraniční město, které leží na pravém břehu řeky Lužická Nisa (Nysa Łużycka), která v těchto místech tvoří hranice Polska s Německem a odděluje polské město od německého města Görlitz, jehož východním předměstím bylo až do roku 1945.

13. Bielawa

Bielawa má 30,275 obyvatel, je třináctým nejlidnatějším městem Dolnoslezského vojvodství a největším městem co do počtu obyvatel v Dolnoslezském vojvodství, které není okresním městem. Bielawa leží v podhůří Sovích hor, šestnáct kilometrů od hranice s Českem, dvacet dva kilometrů od českého Broumova a dvacet šest kilometrů jihozápadně od Walbrzychu.

14. Kłodzko (Kladsko)

Kłodzko má 27,273 obyvatel. Pro město se v češtině používá stejné jméno jako pro okolní region, tedy Kladsko. Kłodzko bývalo centrem Kladského hrabství. Město leží asi dvacet kilometrů od hranic s Českem.

15. Jawor (Javor)

Město Jawor (německy Jauer) má 23,356 obyvatel. Město Jawor leží ve střední části Dolního Slezska na řece Nysą Szaloną v Jaworské nížině (Równina Jaworska), která je součástí Chojnowské nížiny.

16. Świebodzice

Świebodzice mají 22,887 obyvatel. Město leží deset kilometrů severně od Walbrzychu. Dříve se město jmenovalo Freiburg in Schlesien.

17. Polkowice

Polkowice mají 22,508 obyvatel a jsou sedmnáctým největším městem Dolnoslezského vojvodství. Polkowice leží na jihovýchodním okraji Dalkowské vrchoviny (Wzgórza_Dalkowskie) sedmnáct kilometrů jižně od Glogówa a třicet čtyři kilometrů severně od Legnice.